Pazartesi, 07 Ekim 2013 10:34

Öğrenci Lisans Modülü ve Şifre İşlemleri Duyurusu.

Yazan 

Okul Sporları Lisans İşlem Modülü Şifreleri Okul E-Posta Adreslerine Gönderilmiştir. Kendilerine Şifre Ulaşmayan Okullarımızın Aşağıdaki Uyarıyı Dikkate Almaları Gerekmektedir.

 2013/2014 Eğitim Öğretim yılı Okul Sporları faaliyetleri yeni bir sisteme geçmiş olup, Okulların müsabakalara başvuru, öğrenci lisans işlemleri ve diğer sportif işlemleri http://okulsportal.gsb.gov.tr web adresi üzerinden yürütülmeye başlanacaktır. Bu sebeple Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm okullarımızın e-posta adreslerine adı geçen web sitesinin kurumsal giriş şifreleri gönderilmiştir. Kendilerine şifre ulaşmayan Okullarımızın ivedi olarak şifre almak üzere Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün 2290008 no'lu faksına dilekçe ile başvurmaları ve Gebze Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü'nün "Okul Sporları Temsilciliği" birimini bilgilendirmeleri gerekmektedir. 

 Okullarımızın yukarıda belirtilen iş ve işlemler konusunda gerekli hassasiyeti göstererek, uygulamalarda herhangi bir aksaklığa meydan vermemesini önemle arz ve rica ederiz.

Gebze Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü 
Tel:   6461264
Faks: 6466748

 

OKUL SPORLARI BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ İŞLEM VE AKIŞ SIRASI

 

 OKUL KULLANICISI İŞLEM AKIŞ SIRASI:

 
1.AŞAMA: Okulların  e-mail adresine SGM tarafından otomatik şifre gönderilecektir. Bu şifre ile sisteme giriş yapabilir. www.okulsportal.gsb.gov.tr  sitesinden girerek Spor Faaliyetleri Daire Başkanlığını tıkla. Açılan sayfada sağ yukarıda Okul sporları Bilgi Yönetim Sistemi Bölümünü tıkla. Karşınıza şifre kutusu çıkacaktır.Okul Kullanıcısı kullanıcı kod numarasını, okulunuza gelen kullanıcı şifresini ve Güvenlik şifresini girip Tamamı tıklayarak sisteme girecektir.

NOT: Okullara gönderilen şifrelerden okul müdürü sorumlu ve yetkilidir. Okul Müdürü yetkili bir kullanıcı belirleyerek(Okul Müdürü –Beden Eğitim Öğretmen vb.) Kullanıcı bilgi Formunu doldurarak il müdürlüğümüze gönderirlerse Sistemde iş ve işlemleri yürüten kullanıcı ile irtibat sağlayabilmek açısından önemlidir.

2.AŞAMA:OKUL MÖDÜLÜNDEN Okul Eğiticisi ekle bölümünü tıklayalım. Sisteme otomatik yüklenmiş olan Okulu yazalı alt kutuda çıktığı anda seçiyoruz. Okul adı kutuda görünmezse sistem kaydı kabul etmeyecektir. TC numarası numarası ile girdiğimizde TC sorguladan otomatik bilgileri görülür. Dosya seçten Resim yüklememiz zorunludur.

Alt taraftaki branşlar bölümünde branş seçerek üstte görülen okla tıklarsak ekler alttaki okla da tekrar çıkarır. Bilgiler tamamlandıktan sonra kaydet butonunu tıklarız.Okul eğiticisi kaydı yapılmış olur. Bir okuldan Branşında Okullar arası yarışmalara katılacak olan eğitmenlerin hepsi sisteme okul kullanıcısı tarafından eklenir.

Okul Modülünden Okul Eğiticisi Listele Bölümünden Okulunu TC Nosu ve Adı Soyadını girdiğimizde Okul Eğitmenlerini Listesini görebiliriz .

3.AŞAMA: OKUL MODÜLÜNDEN spor dalı katılım işlemlerini tıklayarak okul adı ve eğitim öğretim yılı kutularını doldurduktan sonra kategori seç’i tıkla. Açılan tablodaki başvurmak istediği branş ve kategoriyi belirleyerek üzerine tıklayıp X işareti çıktığında seçimini yapmış olur ve okul katılacağı tüm branş ve kategorileri işaretleyip ‘TAMAM’ butonunu onaylayacaktır. Tekrar silmek istediğinde X işaretinin üzerine tıklayarak TAMAM butonunu onaylayacaktır.

4.AŞAMA:OKUL MODÜLÜNDEN Spor Dalı katılım lisetesini tıklayarak okullarını girip;onaylalanlar, onay bekleyenler ve tüm liste görülecektir.


NOT: Okul kullanıcısı spor dalı seçimi veya iptali gibi işlemleri il kullanıcılarının vermiş olduğu süreye kadar yapabileceklerdir.(Özellikle takım sporlarında) Okul Sporları İl kullanıcıları tarafından spor dalı onay işlemi yapıldıktan sonra katılım işlemi ve silme işlemi yapılamayacaktır. Uygun mazeretler durumunda iptal-ilave etmek isterlerse okul sporları birimine dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir.

5.AŞAMA: OKUL MODÜLÜNDEN ; sporcu ekle-listele ve lisans işlemlerini yapacaklardır. Sporcunun kaydı yapılırken sporcu ekle tıklanır . TC NO’sunu yazıp sorgulayarak otomatik tüm bilgileri sistemde görülecektir.okul bilgisini  yazarken sisteme otomatik yüklenmiş olduğundan kutuda okul ismi belirecektir. Kan grubunun yazılmasında fayda vardır ama zorunlu bir kutu değildir. Öğrencinin renkli resmi skaynırda taranıp bilgisayarda dosyalanarak dosya  seç’ten sporcu formuna eklenmesi zorunludur. Resim renkli olmazsa sistemde kabul edilmiyor.Tüm bilgiler tamamlandıktan sonra Kaydet butonuna basılınca sporcuyu kayıt eder. Yine Okul modülünden Sporcu listele bölümünden kaydedilen sporcuların listesine ulaşılır .Kaydı yapılan ve listede görülen  sporcunun üstüne gelince sol tarafa doğru açılan kutuda lisans ekle bölümünü görürüz. Lisans ekleyi tıkla bilgileri doldurduktan sonra EK-5 formunu onaylıyorum kutusunu tıklayarak lisans kaydet yapıyoruz. Okul Kullanıcısı Ek-5 formunun sistemden çıktısını alarak 1 nüsanın ıslak imzalı olarak düzenlenmesi aslı gibidir yapılmış bir nüsanın da il Müdürlüğümüze telim edilmesi gerekmektedir. Girdiğimiz öğrencinin kaydını lisans listele bölümünden görüp çıktısını alacağımız öğrencinin sol tarafta üzerine gelerek lisans yazdırı tıkla okul müdürü tarafından imzalandıktan sonra PVC yapılarak hazırlanır. 

NOT: Okul kullanıcısı lisans kontrolünün yapılması için lisansla birlikte EK-5 formunun aslı gibidir örneğini okul sporları birimine mutlaka getirmesi gerekmektedir. 
6.AŞAMA: OKUL MODÜLÜNDE; Branş ve Kategori Ana liste kayıt işlemlerini tıkla; Okulu gir  Okul seçi tıkladıktan sonra kategoriyi ve yarışma türünü tıkla listele bölümünü tıkla. Esame listesini(Maç Listesi) görebiliriz.

7.AŞAMA:  OKUL MODÜLÜNDEN; Maç Listesi Raporunu tıkla Okulu gir ve okulu seçi tıkla kategori ve yarışma türünü şeçdikten sonra pdf-excel-word çıktı türünü işaretleyeyek listeleyi tıklayıp çıktı alabiliriz.

8.AŞAMA: TESİS MODÜLÜ bölümünden varsa okul tesisinin bilgileri ekle ve kaydet tıkla. Bu bölüm zorunlu değildir ancak il kullanıcılarının bilgisi olması açısından faydalı olacaktır. 

OKUL SPORLARINDA KULLANILACAK OLAN SİSTEMDE ÖĞRETMENLERİMİZİN İZLEYECEĞİ YOL HARİTASI

  • ØBirinci Aşama: Sisteme Giriş

Spor Faaliyetleri Dairesi Başkanlığınca okullarımızın kurumsal mail adreslerine gönderilen şifrelerle sisteme giriş yapılacak.

  • Øİkinci Aşama: Okullarımızın Siteme Tanımlanması:

Öğretmenlerimiz Sistemdeki Okul Modülü işlemlerine girecek karşılarına okul ekle ve okul listele butonları çıkacak okul ekle bölümüne girildiğinde istenilen bilgiler girildikten sonra sağ alt kısımda bulunan kaydet butonuna basılacak ve ekranda işleminiz başarı ile gerçekleştirilmiştir yazısı çıkacak ve kaydınız tamamlanacak.

NOT:Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullar sisteme otomatik olarak kayıtlı okulumuzun ilk 3 harfini girip okulumuzu buradan bulabiliriz okulunuzun ismi eğer sistemde yoksa bu işlem yapılacak varsa bu işlemi yapmaya gerek olmayacak.

  • ØÜçüncü Aşama: Okullarımızın Müsabakalara Katılacakları Branşları Belirlemesi:

Öğretmenlerimiz,Okul Modülünde bulunan Spor Dalı Katılım İşlemleri menüsüne girecek açılan sayfada Okulu ve Öğretim Yılı bilgileri istenecek daha önce kayıt etmiş olduğumuz okulumuzun ilk üç harfini okulu yazan bölüme girdiğimizde okul ismi otomatik olarak çıkacak, Öğretim yılı seçildikten sonra Kategori Seç butonuna tıklanacak karşımıza branşların ve kategorilerin yazılı olduğu bir tablo çıkacak seçmek istediğimiz branş ve kategorileri tabloda yeşil renkte olan kısma 1 defa tıkladığımızda sistem size eklemek istediğinize emin misiniz diye soracak tamam butonu tıklandığında branş sisteme eklenmiş olacak katılmak istenilen olan tüm braşlar için bu işlem yapılacak. Eğer yanlış bir işaretleme yaptıysanız veya belirtilen süre içerisinde seçmiş olduğunuz branştan vazgeçmek için seçmiş olduğunuz branş üzerinde bulunan (X) işareti ile gösterilen kısma bir kez tıkladığınızda kategori ve cinsiyeti kaldırmak istediğinize emin misiniz sorusu sorulacak ve tamam butonu tıklandığında işleminiz iptal olacak.

  • ØDördüncü Aşama: Sporcu Ekleme, Lisans Kaydı Yapma, Lisans Çıktısı Alma:

Okul Tanımlama, Branş, Kategori ve Cinsiyet seçimini yapmış bulunmaktayız. Bu aşamada Sporcu Ekleme, Lisans Kaydı Yapma, Lisans Çıktısı Alma işlemlerini göreceğiz. Bu aşamada ilk olarak sporcu kaydı yapılmalıdır.Öğretmenlerimiz, sistemde bulunan Okul Modülübutonundan sporcu ekle butonuna girecek açılan sayfanın en üstünde bulunan TC kimlik nolu butona öğrencimizin TC Kimlik numarası yazılacak ve TC Kimlik No sorgula butonuna basılacak. Öğrencilerin nüfus bilgileri otomatik olarak ekrana gelecek burada öğretmenlerimizin yapması gereken iki işlem var birincisi okulu yazan yere daha önce kaydetmiş olduğumuz okulumuzun ilk üç harfi yazılacak ve otomatik olarak çıkan okul isminin üzerine tıklanacak ve bu sayede birinci işlem bitmiş olacak. İkinci işlem ise resim yükle butonu; göz at butonuna tıklanarak resmin yeri bulunacak ve resim yüklenecek ve daha sonra ekranın en altındaki kaydet butonu tıklanacak ve ekranda sporcu ekleme işleminiz başarı ile gerçekleştirildi ibaresi çıkacak ve tamam butonuna basılacak daha sonra ekranın en altında yer alan , kaydet, lisans ekle, kapat butonuna basılacak ve karşımıza gelen ekranın sağ üst köşesinde lisans ekle ve lisans listele butonları yer alacak lisans ekle butonuna tıklandığında sistem otomatik olarak sporcumuzun adını soyadını verecek daha sonra o sayfa da istenilen bilgiler girilecek 1 öğrenci 1 anadal seçebilecek ve yanına yardımcı branş olarak atletizm ve satranç branşlarını da seçebilir. (Sporcularımız için anadal dışında altdal olarak seçilebilecek Atletizm (Kros dahil) ve Satranç branşlarının dalisansa eklemesini yapmanız daha sonra bu sporcuların bahsedilen altdallardan birini yada hepsini yapması durumunda birdaha lisans işlemi yapmak için il müdürlüğüne müracaatta bulunma külfetini ortadan kaldıracaktır.) Bu bilgiler girildikten sonra okul bilgileri kısmının girilmesi istenecek okulu yazan butona yine ilk üç harfi yazarak işlemimizi devam ettireceğiz diğer bilgileride (burada yer alan bilgiler sınıfı, okula kayıt tarihi, numarası vb.) girdikten sonra sayfamızın sağ alt kısmında yer alan kaydet butonu tıklanacak ve lisans kaydınız gerçekleşmiş olacak. (Milli Eğitim Bakanlığından sistem alınırsa bu bilgilerde otomatik olarak çıkacak).Ekranda işleminiz başarı ile gerçekleşmiştir ibaresi çıkacak ve tamam butonuna tıklanacak açılacak olan sayfada yine lisans ekle ve lisans listele butonları yer alacak lisans listeleme butonuna tıklanacak ve açılan sayfada hiçbir işlem yapmadan sağ alttaki listele ibaresi tıklanacak ve lisansı yapılmış olan sporcumuzun adı ekranda çıkacak. Mouse’u sporcu bilgisinin üzerine getirdiğimizde lisans yazdır ibareleri gelecek lisans yazdır tıklanarak lisansımız yazıcıdan renkli olarak çıktı alınacak.Lisans çıktı alındıktan sonra imza kısımları tamamlatılacak.Aynı alanda yer alan Ek-5 formuindirilerek ilgili kişilerin onayı alınacak (velisi, sağlık kuruluşu ve okul müdürü)daha sonra bu form okul müdürlüğüne Aslı Gibidir yaptırılacak. Asıl sureti okul yetkilisinde kalacak diğer suretiise nüfus cüzdanının aslı, lisans ve biraz sonra anlatılacak olan sistemden alınacak dökümle birlikte Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne kontrole getirilecek. İlkokul ve Ortaokullarda Nüfus cüzdanında resim olma şartı aranmayacak ancak Lise öğrencilerininNüfus cüzdanları resimli olacak.

  • ØBeşinci Aşama: Eğitici Ekleme ve Eğitici Lisansı çıktısı alma:

Yine öğretmenlerimiz okul modülündenEğitici ekleye tıklayacak ve karşılarına açılacak olan sayfa sporcu ekleme işleminde açılan sayfa ile birebir aynı tc kimlik no girilecek resim yüklenecek, okulu yazılacak ve en alt kısımda öğretmenlerimizin çalıştıracağı branşları belirleyecek ve sağ alt kısımda yer alan kaydet butonuna basacak ve ekranda işleminiz başarı ile gerçekleştirildi ibaresi çıkacak daha sonra yine okul modülünde bulunan eğitici ekle ibaresi tıklandığında eklemiş olduğumuz eğitici otomatik olarak ekranda gözükecek mausu kişinin üzerine gtirdiğimizde yazdır ibaresi tıklandığında eğitici lisansı yazdırılacak.

Not: Eğitici lisansları öğretmenlerimizin geçen yıl kullanmış oldukları saha giriş kartları muhakkak alınması gerekiyor müsabaka öncesi hakemler bu lisanları isteyecekler.

 Önemli: Dışarda çalıştırıcı ile müsabakalara katılacak olan okullar çıkarmış oldukları eğitici lisansı ve eğiticinin antrenörlük belgesini İl Müdürlüğümüze ibraz etmek zorundadırlar.

 Ø

Öğretmenlerimiz okul modülüne girecek ve buradan branş ve kategori ana kayıt listele butonu tıklanacakekranda istenilen bilgiler girilecek ve ister bütün olarak isterseniz branş branş sol üsteki Word exxel ve pdf butonları tıklanarak tüm sporcuların kayıt listeleri alınacak öğretmenlerimiz çıkarmış olduğu tüm lisansların dökümü, Ek 5 formunu, lisansı ve nüfus cüzdanının aslını Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüze kontrole getireceklerdir.

 Not: İl Müdürlüğümüzce yetki verilen ilçe müdürlüklerinde bu kontrol işlemleri yapılabilecek.

 

 

 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı Okul Sporları müsabakalarında tüm öğrenci, öğretmen ve okullarımıza başarılar dileriz.

Selçuk ŞAHİN

Gebze Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Okul Sporları Koordinatörlüğü

Tel: 0 507 285 89 67 -  Tevfik ÜNAL Tel: 0 505 857 24 11 - Talat UYSAL Tel: 0 506 837 72 95

 

Facebook Gebze Ghsim

OKUL SPORLARI

  

 

Gebze Okul Sporları